اشتباهات رایج در تهیه‌ کیک پایه

منظور از کیک پایه، کیک‌هایی با بافت منسجم است که برای دکوراتوری در بخش خامه و فوندانت مورد استفاده قرار می‌گیرد. پخت کیک پایه نیاز به صرف زمان، تمرین و کار فراوان دارد اما اگر مراحل تهیه آن به درستی و با دقت انجام و از اشتباهات احتمالی جلوگیری شود، نتیجه آن یک دسر خوشمزه و دلپذیر خواهد بود. پس در وهله‌ اول باید ۵ اشتباه رایجی را که ممکن است کار شما را با مشکل مواجه کند، بشناسید.

[/vc_column_text]

[/vc_column_inner][/vc_row_inner]

3) همانطور که می‌دانید ماده‌ اولیه بیشتر رویه‌های کیک (مانند خامه و یا کرم کره‌ای) چربی است بنابراین آسترکشی کیک با خامه قبل از اینکه کیک به‌طور کامل سرد شود، کار نادرستی است زیرا باعث نرم یا حتی ذوب شدن خامه می‌شود. بهتر است کیک را یک روز قبل از زمانی‌که می‌خواهید آن را با خامه آسترکشی کنید، بپزید.

2) اگر لایه‌های کیک هنگام پخت گنبدی‌ شکل شد، نگران نباشید. خیلی ساده و با استفاده از یک چاقوی اره‌ای بزرگ و با بریدن روی کیک می‌توانید سطحی صاف ایجاد کنید. توجه داشته باشید که بریدن کیک به صورت گرم ممکن است باعث پاره شدن آن شود. پس صبر کنید تا کیک کاملا سرد و مستحکم‌ شود. در این حالت احتمال خرد و یا پاره شدن آن کمتر است.

لایه‌های کیک هنگام پخت گنبدی‌ شکل شد

1) زمانی که لایه‌های کیک پایه به‌صورت ناهموار روی هم قرار گیرد، کیک به‌صورت ناصاف و  نامتعادل بالا می‌رود. بنابراین اطمینان از استحکام لایه‌های کیک و عدم استفاده از لایه‌های ناهموار، لازم و ضروری است. برای داشتن یک کیک پایه مستحکم با لایه‌های صاف و زیبا، باید هر لایه از کیک، سطحی کاملا صاف داشته باشد. بنابراین قبل از قرار دادن لایه‌ بالایی از صاف بودن لایه‌ زیرین کاملا مطمئن شوید.

لایه‌های کیک پایه به‌ صورت ناهموار روی هم قرار گیرد

5) قبل از پوشاندن نهایی کیک (مالیدن رویه کیک)، ابتدا کیک را با مواد دیگری بپوشانید که خرده‌های کیک در رویه‌ آن فرو نرود. به این کار آسترکشی کیک گفته می‌شود که باید قبل از به کار بردن لایه‌‌ زیبا و نهایی کرم کره‌ای در سطوح بیرونی کیک حتما انجام شود. برای آسترکشی ابتدا مقدار کمی (یک لایه‌ نازک) کرم کره‌ای به کناره‌ها و روی کیک بمالید، سپس کیک را حدود ۱۵ دقیقه در یخچال قرار دهید و در آخر با استفاده از کرم کره‌ای کیک را بپوشانید.

4) موادی مانند کرم کره‌ای ساده و یا کرم پنیری، سفت و منسجم هستند و پخش کردن آنها روی سطح کیک به راحتی امکان‌پذیر است اما موادی مانند کرم شیرینی (کرم پاستری)، پوره میوه و مرباها، به دلیل ویژگی رقیق بودن، متفاوت هستند و استفاده از آنها ممکن است باعث شود این مواد روی کیک حرکت کرده، نشت کنند و از کناره‌های آن سرازیر شوند. پس برای استفاده از مواد رقیق بین لایه‌های یک کیک پایه، باید از مواد دیگر مانند کرم کره‌ای که با آنها سطح بیرونی کیک را می‌پوشانید، استفاده کنید. برای این کار دور تا دور هر لایه کیک را با کرم کره‌ای بپوشانید تا مواد رقیقی مانند مربا که بین لایه‌ها قرار می‌دهید، از کناره‌های کیک خارج نشود.

[/vc_column][/vc_row]

بدون نظر

ارسال نظر